YouTube Shorts Nasıl Kapatılır? Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Google kısa süre önce, Instagram makaralarına benzer bir mikro video modülü olan Youtube şortlarını veya daha çok TikTok videosu gibi ana Youtube uygulamalarını tanıttı. Youtube Shorts duyurulduktan sonra herkes kısa video hizmetini ayrı bir uygulama olarak bekliyordu. Ancak YouTube, şortları ana uygulamanın kendisine entegre etti.

Kullanıcıların kısa videoları izlemek için ayrı bir uygulama indirmesi gerekmediğinden, hizmetin ana uygulamaya entegre edilmesi iyi oldu. Hem Youtube Ana videoları hem de kısa videoları aynı uygulama içinde izlenebilir.

Ancak bazı kullanıcılar için YouTube kısa videolarının ana YouTube uygulamasına entegrasyonu can sıkıcı olabilir. Bu nedenle, bugün bu makalede, Android ve iOS’ta YouTube uygulamasından YouTube Shorts’u devre dışı bırakmak istiyoruz.

YouTube Shorts neden YouTube Uygulamasından kaldırılmalıdır?

Daha önce de belirtildiği gibi, YouTube Shorts’un ana YouTube uygulamasına entegrasyonu bazı nedenlerden dolayı can sıkıcı olabilir.

Kısa bir video görmek istemesek bile ana sayfanın kendisinde görünebilir.

YouTube kısa videoları, bir video izlediğinizde zamanınızı çalabilir, aşağıdaki videoyu otomatik olarak görebilirsiniz ve aynı şey devam eder. Sonuçta, zamanınızı alabilir.

Resmi YouTube Uygulamasından YouTube Shorts Nasıl Kaldırılır

Bir iPhone veya Android kullanıyor olsanız bile, YouTube Shorts’u YouTube Uygulamasından kaldırmak için resmi bir seçenek yoktur. Ancak, YouTube kısa videolarını YouTube uygulamasından silmenin bazı geçici çözümleri ve alternatif yolları vardır.

Android ve iPhone’da YouTube Shorts’u devre dışı bırakın

Yukarıda belirtildiği gibi, YouTube Shorts seçeneğini kaldırmak veya devre dışı bırakmak için Android ve iPhone YouTube ayarında hiçbir seçenek yoktur. Ancak, YouTube kısalarını silmek için resmi geçici çözüm aşağıdaki gibidir.

Seçenek hem iPhone hem de Android’de aynıdır.

Adım 1: Android veya iOS cihazınızda YouTube uygulamasını açın.

Adım 2: YouTube ana sayfasında, daha önce olduğu gibi listelenen YouTube Shorts videolarını bulabilirsiniz.

Adım 3: Her kısa videonun sağ üst köşesinde 3 nokta bulabilirsiniz. Bunun üzerine tıklayın.

Adım 4: Ekranın altında İlgilenmiyorum ve Geri bildirim gönder yazan iki seçenek bulacaksınız.

Adım 5: İlgilenmiyorum seçeneğine tıklayın, YouTube kısa videosu kaldırılacaktır.

Adım 6: Listelenen tüm YouTube kısa videolarını tekrarlamanız gerekir. Tamamlandığında, YouTube Shorts artık YouTube uygulamasında listelenmeyecek.

Not: Ancak, bu seçeneğin bazı dezavantajları vardır.

Tüm videolar için manuel olarak İlgilenmiyor’u seçmeniz gerekiyor, bu da zaman alabilir.

YouTube içerik oluşturucularının çoğu hem normal hem de kısa videolar yayınladığından, kısa videoları manuel olarak kaldırdıktan sonra bile yeniden bulabilirsiniz. YouTube, kısa videoları görüntüleme tercihinize göre otomatik olarak gösterir; Abone olduğunuz belirli içerik oluşturucuların kısa videolarını tekrar görebilirsiniz.

Tarayıcı Oynatıcı kullanarak YouTube Short videolarını kaldırın YouTube

Shorts videosundan kurtulmak için kullanılabilecek başka bir geçici çözüm, YouTube videolarını izlemek için tarayıcıyı kullanmaktır. YouTube’u Chrome, Firefox, Edge vb. herhangi bir tarayıcıda alabilirsiniz. Tarayıcıda herhangi bir kısa video bulamazsınız.

Modlu YouTube Uygulamasını Kullanarak YouTube Kısa Filmlerinden Kurtulun YouTube

kısalarını kaldırmanın veya devre dışı bırakmanın bir başka en iyi ve harika yolu, Vanced YouTube gibi modlu YouTube uygulamalarını kullanmaktır. Bu, YouTube uygulamasının özelleştirilmiş bir sürümüdür ve bu nedenle YouTube Shorts’u tamamen devre dışı bırakabilir ve YouTube reklamlarını ücretsiz olarak kaldırabilirsiniz.

Çözüm

YouTube şortlarını YouTube’dan devre dışı bırakmak veya kaldırmak için bir geçici çözümümüz ve alternatif yollarımız olsa da, resmi olarak, YouTube şortlarını kullanıcı tercihine göre devre dışı bırakmak veya etkinleştirmek için ayarlarda mevcut bir seçenek yoktur. YouTube şortlarını etkinleştirme ve devre dışı bırakma ayarlarının gelecekte resmi YouTube uygulamasına entegre edilebileceğini umuyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu