Twitter’dan Engellenmek

Twitter, 2006 yılında ilk kez kullanılmaya başlandığından bu yana, insanlar için farklı duygusal deneyimler sunan bir platform haline geldi. Bazıları için bu platform harika ilişkiler kurma ve haberleri takip etme yoluken, diğerleri için ise rahatsız edici deneyimler yaşatabilir. Her ne kadar Twitter, güzel deneyimler sunsa da, zaman zaman bazı kullanıcıları engellemek veya kendinizin engellenip engellenmediğini kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Twitter’da bir kişiyi engellemek oldukça basittir ve gerektiğinde bu önlemi alabilirsiniz. Ancak, bir kişi sizi engellediyse, ne yazık ki bu durum hakkında bilgilendirilmezsiniz. Twitter’da size kimlerin engel koyduğunu veya engellediğiniz kişilerin listesini görmeniz mümkün değildir.

Twitterda Birinin Beni Engellediğini Nasıl Anlarım?

Bir Twitter hesabı oluşturun ve çok geçmeden biri gelip eğlencenizi mahvetmeye çalışacaktır. Talihsiz bir durum, ama bu internettir ve insanlar her zaman iyi değildir. Bu nedenle Twitter ve diğer sosyal medya platformları, bu kişileri engelleyerek tamamen görünümden kaldırmanıza olanak tanır. Aynı şekilde siz de engellenebilirsiniz.

Sizi engelleyen kişilerin ve hesapların listesini basitçe görmenin bir yolu olmadığından, sizi engellediğinden şüphelendiğiniz belirli hesapları araştırmanız gerekir. Twitter’da birini engellediğinizde, o kullanıcıyla olan tüm bağlantılarınızı tamamen kaldırırsınız. Birbirinizi takip ediyorsanız, ikiniz de birbirinizin takipçi listesinden çıkarılacaksınız ve blok kaldırılmadığı sürece onlar (ne de siz) daha sonra tekrar takip edebileceksiniz.

Tweetlerini göremeyecek, fotoğraflarda etiketlenemeyecek, listelere eklenemeyecek veya engellenen kullanıcı tarafından mesajlanamayacak (veya gerçekten mesaj gönderemeyeceksiniz). Bu kullanıcı, sorunu aşmak için yine de yeni bir hesap oluşturabilir, ancak durum buysa, Twitter’ın kendi yerleşik raporlama sistemini kullanarak onları taciz için bildirebilirsiniz.

Bununla birlikte, bunun pek bir şey yapacağı garanti edilmez – herhangi bir yeni hesap ortaya çıkarsa sorunu çözmek için engelle düğmesiyle meşgul olmanız gerekebilir.

Twitter’da birini engellemeden önce, kendinizin engellenip engellenmediğini kontrol etmeye değer olabilir. Başka bir kullanıcı sizi engellerse bilgilendirilmeyeceksiniz, ancak kendiniz öğrenebilirsiniz. Peki Twitter’da engellendiğimi nasıl anlarım? Bir kişi Twitter’da engellendiğinde, engelleyen hesabın tweetleri korumalı olarak ayarlanmış bir hesapla görsel olarak benzer bir hale gelir. Engellenen kullanıcı engelleme hesabını tekrar takip etmeye çalıştığında engellemeye dair bir  bildirimle karşılaşır.

Profiliyle etkileşime geçemeyecek olsanız da, Twitter aramasını açıp kullanıcının Twitter hesabı kullanıcı adını yazarak (veya doğrudan URL ile Twitter hesabını ziyaret ederek) engellenip engellenmediğinizi kontrol edebilirsiniz. Twitter, engellenip engellenmediğinizi, profilin ortasında görünen Engellendiniz mesajıyla size hemen söyleyecektir. Kullanıcının profil adını, resmini ve kullanıcı adını görebileceksiniz, ancak bu kadar.

Twitter’da Engellendiğimi Nasıl Anlarım?

  • Twitter’ı bir web tarayıcısında veya telefonunuzdaki uygulamayı kullanarak başlatın.
  • Sizi engellediğini düşündüğünüz bir hesabın profiline gitmek için arama kutusunu kullanın.
  • Engelleniyorsanız profili göremezsiniz. Bunun yerine, “Engellendiniz. [Engelleyicinin] Tweetlerini göremez veya takip edemezsiniz.” yazan bir mesaj görürsünüz.

Engellenmek, dijital bir ceza kutusuna atılmak gibi bir şeydir – Twitter, o kişiden gelen içeriği görüntülemeyi veya hesabınız aracılığıyla onlarla Twitter’da iletişim kurmayı imkansız hale getirir. Özellikle, engellendiyseniz, artık o kişiyi takip edemez veya tweet’lerini okuyamazsınız. Onların tweetleri de arama sonuçlarınızda görünmez. Ayrıca sizi engelleyen kişiyi fotoğraflarda etiketleyemezsiniz. Ayrıca, engelleyici ile doğrudan mesaj alışverişinde bulunamaz veya hesabın oluşturduğu Anı görüntüleyemezsiniz.

Engellemeye dair ilk belirtiler Twitter’daki etkileşimler veya zaman çizelgesinde atılan twitlerin görünmemesidir. Twitter’da engellendiyseniz, o kişinin twitlerini görmenin bir yolu yeni bir twitter hesabı açmaktır.

İkinci bir hesap, bir kullanıcının bir hesabı engellediğini doğrulamak için de kullanılabilir. İkinci hesap, korumalı bir görünüm yerine kullanıcının tweet’lerini ve etkinliklerini görüntüleyebilirse, ilk hesabın bloke edildiği kesinleşmiş olur.

Diğer Twitter hesaplarını engellememek isteyen kullanıcılar kendi hesabını gizli olarak seçebilir. Korumalı hesap, hesap sahibinin hangi takipçileri onaylayacağını veya reddedeceğini seçmesine, spam veya taciz eden hesaplarda engelleme ihtiyacını ortadan kaldırmasına izin verir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu