T9 Klavye Nedir?

Mobil cihazlarımızın önceki nesillerine geri dönün ve hatırlayın, metin mesajları yazarken karşımıza çıkan kahramanımız: T9 klavye!

T9, “Text on 9 keys” (9 tuşta metin) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltma ve eski mobil telefonlarımızın vazgeçilmez arkadaşıydı. Bu klavye, sınırlı sayıda tuşla, yazmak istediğiniz harf veya kelimeyi hızlıca girmenizi sağlayan bir sihir gibiydi.

  • T9 klavyede her tuş, birden fazla harfi temsil ederdi. Örneğin, “2” tuşuna basmak “a,” “b,” veya “c” harfini çağırırdı. Yani, doğru harfi bulmak için tuşa doğru dans adımını atmalıydınız.
  • Bir kelime yazmak istediğinizde, harfleri sırayla temsil eden tuşlara basardınız.
  • T9 klavye, siz yazarken aklınızın ucunda olan kelimeleri tahmin eder ve ekranda gösterirdi. Siz de doğru kelimeyi seçmek için bu seçenekler arasında gidip gelirken zaman kaybederdiniz.
  • T9 klavyeler aynı zamanda sizin yazma alışkanlıklarınızı öğrenirdi. Yani, onları kullanmaya devam ettikçe, size daha iyi hizmet eder ve istediğiniz kelimeleri daha hızlı tahmin ederdi.

Günümüzde T9 klavyeler yerini daha modern dokunmatik ekranlı klavyelere bıraktı, ancak bu yazı, o eski günlerdeki yazma serüvenini hatırlatmak ve T9’u yâd etmek için burada…

Click to rate this post!
Rating: 5 · (1)

1 visit(s) today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu