Jaguarlar Hakkında Önemli Bilgiler

Jaguarlar: Büyük Kedilerin Gizemli Dünyası

Büyük kediler, en etkileyici vahşi hayvanlardan bazılarıdır. Gizemli, güçlü ve zarifler. Aslanlar ve kaplanlar kolayca tanınır ve çok sevilir, ancak büyük kediler dünyasında bu ikonlardan çok daha fazlası var. Jaguarlar, dünyanın en güzel ve gizemli büyük kedilerinden biridir, ancak pek az insan onlar hakkında çok şey bilir.

Jaguarlar, daha küçük bir form faktörüne sığdırılmış “büyük” kedilerdir. Onlar Amerika’nın en büyük kedileridir ve dünyanın üçüncü en büyük kedileri, kaplanlar ve aslanlar ardından gelirler.

Aztekler en seçkin savaşçılarını “cuāuhocēlōtl” adını verdiler, bu kelime Aztekçe’de kartal ve jaguar kelimelerinin birleşimiydi. Bu savaşçılar, bu muhteşem kedileri andıran kostümler giyerlerdi ve hem savaşta hem de evde topluluklarını yönlendirirlerdi.

Jaguarları diğer büyük kedilerden ayırt etmeyi öğrenmek kolaydır. Onların güzel ten rengi ve siyah rozetler olarak bilinen beneklerle kaplıdır. Bu rozetler, herhangi başka bir kedinin beneklerinden farklıdır. Her rozet, ortasında tek bir siyah nokta bulunan dış bir halkayı oluşturan dişli bir dairedir.

Çoğu ev kedisi gibi değil, jaguarlar mükemmel yüzücülerdir ve suyu severler. İhtiyaç duyulduğunda avın peşinden tamamen batıp dalabilirler ve su içindeki av hayvanlarını avlamakta tereddüt etmezler.

Jaguarlar büyük yavrular doğurmazlar. Genellikle bir seferde iki yavru doğururlar. Yavrular doğduğunda tamamen savunmasız ve kör olarak dünyaya gelirler. Büyüdükçe ve avlanmayı ve kendilerine bakmayı öğrenirken, iki yıl boyunca anneleriyle kalırlar.

Yaklaşık 173.000 jaguarın doğada kaldığı düşünülmektedir, ancak bu, türün hala tehlike altında olmadığı anlamına gelmez.

Jaguarlar fırsatçı pusuda bekleyen yırtıcılar olarak, büyük açık alanlara uygun değildirler. Bunun yerine genellikle yağmur ormanlarında ve sulak alanlarda bulunurlar. Dünya jaguarlarının yaklaşık yarısı Brezilya’da yaşar.

Hayvanlar aleminde hızlı koşucuları düşündüğünüzde, ilk akla gelenler çitalardır. Jaguarlar çitaların 70 mil/saatlik hızına ulaşamazlar, ancak oldukça saygın bir 50 mil/saat hıza ulaşırlar.

Jaguarlar diğer kediler gibi etobur hayvanlardır. Karada genellikle geyik, kapibara ve tapir gibi av hayvanlarını avlarlar. Ve suda da balık, kaplumbağa vb. avlarlar.

Click to rate this post!
Rating: 5 · (1)

1 visit(s) today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu