Instagram Önerilenler Neye Göre Çıkıyor?

Instagram Önerilenler Nedir? Neye Göre Çıkar? Instagram uygulaması, yakın zamanda ziyaret edilen web sitelerinden, haftalar önce takip ettiğiniz hesaplardan, internette yaptığınız aramalara göre belirlenen reklamlardan vb. veri toplar. Instagram’ın veri toplama ve kullanımı için bir sınır belirlemek oldukça zordur. Instagram, arama geçmişi temizlendikten sonra bile aramalar sırasında hesap önermek için beğenilerden, yorumlardan, önceki aramalardan vb. veri toplar. Peki instagramda arama kısmında senin için önerilenler neye göre çıkıyor?


Instagram’da Senin İçin Önerilenler Neye Göre Çıkıyor?

Instagram Önerilenler
Instagram Önerilenler

Sosyal medya platformu INSTAGRAM, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için, şu kriterleri kullanarak size önerilenler sunar:

 1. Beğenileriniz,
 2. Takip ettikleriniz,
 3. Yorumlarınız,
 4. Hashtag’leriniz,
 5. Konumunuz,
 6. Fotoğraf metinleriniz
 7. Ve dahası. 

Daha da ötesi, uygulama içi arama geçmişinizi temizledikten sonra bile instagram bu bilgileri kullanarak size önerilenler sunmaya devam eder..

Peki instagram önerilenler hakkında daha fazla ne bilmeliyiz? Instagramda arama motorunda çıkan isimler neye göre çıkar? Yani instagram önerilenler nasıl belirleniyor?


Instagram Aramada Çıkan Kişiler Nasıl Belirlenir?

Insta Önerilenler
Insta Önerilenler

Instagram aramada çıkan kişiler, yukarıdaki belirttiğimiz kriterlere dayanır; bunların en önemlisi, kendi arama geçmişinizdir. Geçmişiniz oldukça kısa bir süre önce temizlenmediyse, önerilen ilk üç hesap, aramanız sonucunda ortaya çıkan ve fotoğrafları sizin tarafınızdan görüntülenen ya da doğrudan arama kısmından adıyla aradığınız kişilerdir. Insta aramada önerilenlere ek olarak şu maddeleri de eklemek gerekir:

 • Aradığınız kişiler,
 • Fotosunu beğendiğiniz kişiler,
 • Takip edilenlerin takip ettikleri,
 • Yorum temasları,
 • ‘Hashtag’lar,
 • Konum,
 • Fotoğraf etiketleri.

Instagram Mesaj Önerileri Neye Göre Sıralanıyor?

Ancak, Instagram’ın önerdiği arama algoritması yalnızca önceki arama geçmişine dayanmıyor. Instagram arama geçmişini silen kullanıcılar arama özelliğinde gezinirken yine de öneriler alırlar. Arama verilerinize erişim olmadan, uygulama, içerikteki benzerlikler arasındaki etkileşime dayanır. Instagram hesabı Facebook hesabına bağlıysa mesaj kısmındaki önerilenler kısmı için şu kriterler belirleyici olur:

 1. En son etkileşime geçilen kişiler,
 2. En fazla fotonuzu beğenenler,
 3. Sizin beğendiğiniz kişiler,
 4. Fotoğraflarınıza yorumda bulunan hesaplar,
 5. Yakın konumdakiler,
 6. Son zamanlarda benzer içerikleri paylaştığınız kişiler.

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

 1. Uygulamayı açın ve profil simgesine dokunun.
 2. Sağ üst köşedeki dişli çark simgesini tıklayın ve “Seçenekler” menüsünü aşağıdan yukarıya kaydırın.
 3. Sayfadaki üçüncü ve son seçenek olan “Arama Geçmişini Temizle” seçeneğine dokunun.
 4. Beliren pop-up’ta “Evet, eminim” seçeneğini tıklayın.
 5. En iyi aramalarınızda belirli hesapların görünmesini önlemek için, en üstteki arama sayfasını ziyaret edin, hesap adını basılı tutun ve açılan menüde Gizle’yi tıklayın.

Instagram Hakkında Bilgi

Instagram Telefon
Instagram Telefon

Instagram, günümüzde oldukça fazla kullanıcısı olan ve zamanla kullanıcısı artan eğlenceli fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. Beğendiğiniz ve paylaşmak istediğiniz fotoğraf ve video içerikleri ile profilinizi kaliteli hale getirebilirsiniz. Bu paylaşımların ardından beğeni ve takipler için size ait olan kişisel bilgi hesaplarınız ile bir profil oluşturabilirsiniz.

Bu yazımızda instagram önerilenler hakkında temel bilgiler paylaştık. Instagram Aramada Önerilenler Neye Göre Çıkar? sorusunu yanıtladık… Instagram önerilenler hakkında merak ettiğiniz sorular varsa, yorum kısmından sorabilirsiniz. 

2 Yorum

 1. Instagram, algoritma ve sıralama yöntemlerini zaman zaman güncelleyebilir, bu da sıralamadaki değişikliklere neden olabilir.

  1. Temelde Instagram’a yeni katılan pek çok kişi, daha ilk adımlarında bile kendi çevrelerinden insanları bulup takibe alır, bu genellikle diğer sosyal medya hesaplarındaki arkadaş listeleri üzerinden gerçekleşir. Instagram’ın kullanışlı senkronizasyon özelliği, bu süreci kolaylaştırarak, kayıt olurken belirttiğiniz e-posta ve telefon numarasına kayıtlı olanları doğrudan önünüze serer. Bu şekilde, önerilenler bölümünde tanıdık simaları görebilir, isterseniz bir tıkla takibe alabilir ya da ilginizi çekmiyorlarsa, görmezden gelip tekrar karşınıza çıkmalarını engelleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu