Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Türkiye’nin güneyinde, Anadolu yarımadasının güneybatı kıyısında yer alan Antalya, sıradışı plajları, antik Roma ve Türk kalıntıları ve tarihi Kaleiçi mahallesi ile meşhur olan bir tatil beldesidir. Antalya’da yapılacak en popüler etkinlikler arasında, iyi korunmuş ve uzman ekipler tarafından kazılmış yerleşimlerin sergilendiği arkeolojik alanları ziyaret etmek, milli parklara bir gezi düzenlemek ve kristal berraklığındaki kumsallarda yüzerek dinlendirici bir gün geçirmek sayılabilir. Antalya’da yapılması gerekenler ve gezilecek yerler listesi oldukça uzundur. Hemen başlayalım.

1 Antalya Kaleiçi

Antalya Kaleici

Antalya’nın eski yerleşim yerlerinin düğümlü sokaklarında yürürken, insanların yirmi yüzyıldır aynı sokaklarda yürüdüğünü düşünmek biraz heyecan verici oluyor. Kaleiçi, Antalya’nın uzak mazisinden izlerle doludur. Büyük Hadrian Kapısı ve Yivli Minare’den biraz sonra bahsedeceğiz ama Kaleiçi silüetini tanımlayan yapılardan önemlilerinden birisidir Kesik Minare’dir. 19. yüzyılda çıkan bir yangında ağır hasar gören cami, bir Roma tapınağından ve Bizans bazilikasından miras kalan ve iyi korunan taş işçiliğine sahiptir. 2019 yılında minaresine yeni bir konik taç eklenmiştir. Diğer bir sembolik yapı ise 17. asırdan kalma Tekeli Mehmet Paşa Camii’nin karşısındaki eski şehrin girişinde bulunan mazgallı saat kulesi olarak ifade edilebilir, saat kulesi asırlardır ayakta nöbetçidir.

2 Antalya Düden Şelaleleri

Antalya Duden Selaleleri

Düden Şelaleleri nerededir? Düden Şelaleleri ile ilgili dikkat edilmesi gereken ilk şey, birkaç kilometre arayla iki lokasyonun olmasıdır. Antalya ile Lara arasında yer alan Karpuzkaldıran Şelalesi mutlaka görülmelidir. Burada Düden Nehri, sarımsı kahverengi kayalıklardan 40 metre boyunca geçerek Akdeniz’e dökülüyor. Bu doğa harikasından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak adına, çocuklar için oyun alanları, manzaralı teraslar ve uçurumdan aşağı yuvarlanmayı önleyen çelik halatla tamamlanan bir park kuruldu. Antalya’nın eski limanından kalkan tekne gezilerinde, şelaleleri seyir keyfini çıkarabilirsiniz. İç kısımda, nehrin bitki örtüsüyle dolu küçük bir kayalık çıkıntının üzerine döküldüğü ve sizi su perdesinin arkasına götüren bir patikadan geçebileceğiniz şelaleler de ilginizi çekecektir.

3 Antalya Müzesi

Antalya Muzesi

Akdeniz kıyı şeridinden Toros dağlarına uzanan antik Pamfilya bölgesinde bulunan Antalya, birinci sınıf iyi korunmuş bir arkeolojik mirasa sahiptir. O zaman Antalya Arkeoloji Müzesi’nin ülkedeki en iyilerden biri olması ve şehre yapılacak herhangi bir tatilde zorunlu bir durak olması şaşırtıcı değildir.

Tarih öncesinden Yunan, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar her dönemi ve 20. yüzyılın başlarında Antalya kırsalındaki yaşamı kapsayan 13 salonda 5000’den fazla eser her zaman sergileniyor.

Tabii ki, antik eserler, madeni paralardan statüye, lahitler, şarap kaseleri, mücevherler ve heykelciklere kadar en çok hayranlık uyandırıyor. Olağanüstü bir parça, Herkül’ün On İki Görevini betimleyen kabartmalı 2. yüzyıldan kalma bir mermer lahittir; heykel salonu ise Zeus, Artemis, Afrodit, Hekate, Hermes ve Minerva gibi mitolojik figürlerin 2. ve 3. yüzyıl Roma oymalarıyla doludur

Antalya müzesi, Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra 1922 yılında kurulmuştur. Bölgede bulunan tarihi geçmişe sahip birçok eseri korumuştur. Roma döneminde zaten var olan heykeller, özellikle Perge’nin eski kentinde bulunanlar gibi en önemli parçalar ve yüksek değerli eserler burada bulunabilir.

Antalya Müzesi, 1988 yılında Avrupa Konseyi Yılın Müzesi ödülünü almıştır. Müze içinde ayrıca Bizans’ın Tunç Çağı’na ait geniş arkeolojik koleksiyonun ve Seleukia mozaiğinin sergilerini de incelemek mümkün mümkündür. Müze her gün sabah 8:30’dan akşam 19:30’a kadar ziyaretçilerine açıktır.

4 Antalya Kurşunlu Şelalesi

Antalya Kursunlu Selalesi

Antalya’nın kuzeydoğu bölgesinde, Aksu Nehri’nin kollarından biri olan platodan iki kilometre uzunluğundaki bir kanyonla kıyı ovasına iner. Orada 600 hektarlık bir tabiat parkında muhteşem Kurşunlu Şelalesi ile karşılaşırsınız.

Çam ormanı ile çevrili olup, yaklaşık 18 metre yükseklikte bir şelale vardır. Ancak kanyonda her biri daha küçük şelalelerle beslenen yedi sıçrama havuzundan oluşan bir zincir bulunur. Kayadan kesilmiş ve yaklaşık 45 dakika süren bir yürüyüş döngüsü boyunca bu doğa harikasının tadını çıkarabilirsiniz. Ve hemen her adımda bol gölge ve serinletici bir sis olduğu için yürüyüş asla yorucu olmaz. Parkın girişinde ayrıca bir piknik alanı ve seyir terası, restoran ve küçükler için oyun alanı hizmeti veriliyor. Antalya merkez ile şelaleler arasında otobüs seferleri vardır.

5 Antalya Perge Antik Kenti

Antalya Perge Antik Kenti

Ziyaret edilmesi gereken birkaç antik alandan ilki, Antalya’nın yaklaşık 15 kilometre doğu kısmında yer alan Perge kentidir. Perge, MÖ 1209’un başlarında yerleşim yeri olmaya başladı. Sırayla Persler, Atinalılar, Büyük İskender, Seleukoslar ve ardından Romalılar tarafından yönetildi.

Meşhur bir kent sakini, “parabol”, “hiperbol” ve “elips” geometrik terimlerini tanımlayan, MÖ 2. yüzyıldan astronom ve geometri olan Pergalı Apollonius’tur. Perge son 70 yılda kazılmıştır ve agora ve sağlam sütunları, Roma tiyatrosu, önündeki Roma hamamları ve palestra gibi keşfedilecek birçok unsur vardır. Perge’de çalışmalar devam ediyor ve son birkaç yılda, 2017’de Iphigenia’nın kurban edilmesinin bir görüntüsü de dahil olmak üzere bazı ustaca Yunan mozaikleri ortaya çıkarıldı.

Pamfilya uygarlığının en önemli şehirlerinden biri Perge şehridir. Yunan/Roma amfi tiyatrosunu içermesi, çok sayıda korunmuş stadyuma sahip olması ve girişi muhteşem bir Helenistik kapı olması nedeniyle UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır.

6 Antalya Hadrian Kapısı

Antalya Hadrian Kapisi

Hadrian Kapısı, MS 130 yılında İmparator Hadrian’ın ziyareti onuruna inşa edilmiştir. Detaylı ve zengin heykellerle süslenmiş kuleleri ile üç kemerden oluşan mermer bir kapıdır. Kaleiçi semtine giriş için Ana Kapı görevi görmektedir. Kapıyı ziyaret ettiğinizde, korunmuş tarihi oymalarla dolu tavana hayran kalmanız muhtemeldir.

Kapı, aralarında her iki tarafta dört sütun bulunan üç kemerlidir. Klasik mimariye ilginiz varsa, sütun başlıklarının dikkat çekici kıvrımları akantus yapraklarıyla birleştiren bileşik olduğunu fark edeceksiniz. Kapının kuzeyi ve güneyi, her ikisi de Roma döneminden beri burada bir şekilde duran sağlam savunma kuleleriyle çevrilidir. Ayrıca frizinde ve kornişinde birçok orijinal rozet ve aslan başını tutan kemerlerin üzerindeki saçaklığa da göz atabilirsiniz.

7 Antalya Konyaaltı Plajları

Şehrin kenarından Antalya’nın modern konteyner limanına yedi kilometre uzaklıktaki Konyaaltı Plajı, Antalya merkezine en uygun halk plajıdır. İri kum ve çakıl karışımı olan plaj, denizde zaman zaman oldukça dik eğimli olmasına rağmen, orta derecede sörf imkânına sahiptir. Dinlenirken körfezin zirvesinde Antalya’yı görecek ve pusların arasından güneybatıya doğru destansı Bey Dağları’na bakabileceksiniz. Plaj hakkında sevilecek pek çok şeyden biri, palmiye ağaçlarıyla dolu bir caddenin içinden geçen ve oyun alanları ve kafelerin bulunduğu çimenli alanlarla çevrili gezinti yeridir.

8 Antalya Tünektepe Teleferik Tesisleri

Antalya Tunektepe Teleferik Tesisleri

Konteyner limanının arkasından keskin yamaçlarına ulaşılabilen Bey Dağları’nın yadsınamaz bir cazibesi var. Bey Dağları Türkiye’de bir dağ silsilesidir. Burada, 618 metrelik Tünek Tepe tepesinin dimdik yüzünde 1700 metre boyunca uzanan bir teleferiğe binebilir, otel, gece kulübü, kafe, döner restoran, çocuk parkı ve geleneksel el sanatları çarşısı ile seyir keyfi yapabilirsiniz.

9 Antalya Karaalioğlu Parkı

Antalya Karaalioglu Parki

Surların güneybatısında ve Kaleiçi’ne kısa bir yürüyüş mesafesinde, Antalya Körfezi manzaralı, kayalıkların üzerine kurulmuş bir park var. Burada çamların altında Türk çayı içerek, Akdeniz’i ve gölgeli Bey Dağları’nı görmek için ana terasta keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Karaalioğlu Parkı’nda çok sayıda kafe, çocuk oyun alanı ve belediye başkanlığı, belediye tiyatrosu ve tarihi Hıdırlık Kulesi gibi bazı önemli simge yapılar bulunmaktadır. Kuzeybatı köşesindeki bu kıyı savunması, 2. yüzyıldan kalma bir Roma üssüne sahiptir ve tepesinde bir Osmanlı kulesi vardır. Antalya’da nasıl vakit geçirirseniz geçirin, güneş battığında Karaalioğlu Parkı’nda olmayı en az bir kere deneyimlemeniz önemlidir.

Güzel gün batımı fotoğrafları çekebileceğiniz en iyi yerdir. Ayrıca aileniz ve arkadaşlarınızla piknik yaparken harikulade bir liman manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

10 Antalya Eski Liman

Antalya Eski Liman

Eski şehrin mazgallı duvarlarının çevrelediği, eski limanda yer alan, ağaçlıklı rıhtımlar, Aşağı Düden Şelalesi gibi turistik yerlere yapılan tekne gezilerinin çıkış noktasıdır. Bu kruvaziyer teknelerinin yönü, özel yatlardan küçük balıkçı teknelerine kadar her türden diğer gemilerle birlikte iskeleden sancak tarafınadır. Rıhtımların, iskelelerin, Antalya’nın kayalık sahil şeridinin ve o sağlam eski savunma duvarlarının eksiksiz bir görünümü için güney duvarı boyunca liman girişindeki işarete doğru yürümeniz gerekir.

11 Antalya Aspendos Harabeleri

Antalya Aspendos Harabeleri

Serik’i biraz geçtikten sonra, Antalya-Alanya karayolunun çıkışında, bir dönem antik Pamfilya bölgesinin en önemli şehri olan bir şehrin kalıntılarına geleceksiniz. Aspendos, Eurymedon’un ağzından içeriye kısa bir yol olan bir platoda büyümüş ve doruk noktasına M.Ö. 5. asırda, gezilebilir ırmak yoluyla yün, yağ ve tuz ticareti yaparak ulaşmıştır.

Aspendos’taki öne çıkan şey MÖ 2. yüzyıl tiyatrosudur. Eşsiz koruma seviyesiyle övülen bu anıt, neredeyse 100 metre çapında ve 12.000 kişilik kapasiteye sahiptir.

Her Eylül ayında Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali için nefes kesici bir mekandır. Yakınlarda bir su kemeri, bazilika, nymphaion, agora ve 13. yüzyılda yeniden inşa edilen Eurymedon üzerindeki Roma köprüsü kalıntıları bulunmaktadır. Aspendos’taki kalıntılar, kuzeyde ufuklara hükmeden Toros Dağları’nın sarp kütlesine karşı daha da göz alıcı bir renge bürünür.

12 Antalya Termessos Antik Kenti

Antalya Termessos Antik Kenti

Antalya’da gezi yapmak için Güllük Dağı-Termessos Milli Parkı’ndaki kayalık bir podyumda, çam ormanları içinde, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik kentlerinden birini keşfetmek için Toros Dağları’na çıkmak gerekir. Bu kayalık onun hayatta kalmasını sağlamış ve onu yenilmez kılmıştır: Büyük İskender MÖ 4. Yüzyılda almaktan vazgeçmiştir. Sahnenin arkasında yüksekte, Solymos Dağı’nın (Güllük Dağı) yekpare zirvesi vardır ve çoğunlukla bozulmamış olan oditoryum, Pamfilya ovasının şaşırtıcı bir manzarasına sahiptir. Termessos’a giden yol antik kaya mezarlarıyla çevrilidir ve sizi bekleyen diğer bazı yerler agora, surlar, gymnasium, odeon ve altı tapınağın kalıntılarıdır.

13 Antalya Lara Plajı

Antalya Lara Plaji

Antalya’nın doğusundaki havalimanını geçtikten sonra, sadece 20 yıl öncesinden neredeyse tanınmayan bir sahil şeridi boyunca bir başka mavi bayraklı plaj yer alır. Lara Plajı’nın arkasındaki sahil yolunda, alışveriş merkezleri ve yeni turistik mekanlarla serpiştirilmiş lüks ve ultra lüks oteller ile yüksek apartman blokları bulunur.

Sahilde, bu uzun, karanlık kum ve zona süpürmesinin çoğu özeldir ve otellere bağlı sıra sıra şezlonglar yer alır. Körfezin karşısındaki Bey Dağları’nın arkasından güneşin batışını izleyebileceğiniz Lara’da akşamlar oldukça cezbedicidir.

14 Antalya Yivliminare Camii

Antalya Yivliminare Camii

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Keykubad, 14. yüzyılda yıkılan ve 1370’lerde Bizans kilisesinin temelleri üzerine yeniden inşa edilen bu caminin yapım emrini veren kişidir. Kaleiçi şehir manzarasının kalıcı bir parçası, kırmızı tuğla şaftındaki sekiz uzun oluk için “yivli minare” olarak adlandırılan 38 metrelik minaredir. Buradaki caminin en parlak döneminde bu minareler turkuaz sırlı çinilerle kaplanmıştır. Yivliminare Camii, 2016 yılında Türkiye’de UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan, açık bir ibadethanedir. Gayrimüslimler için Kaleiçi’nin ara sokaklarında bir rota çizerken zaman zaman evlerin arasında beliren güzel bir pusula ve yol işaretidir.

15 Antalya Akvaryumu

Antalya Akvaryumu

2012 yılında açılan ve en büyüğü beş milyon litrenin üzerinde olan 60’tan fazla temalı ve etiketli tanka sahip bir akvaryumdur. Bu ortamı, dünyanın en büyüğü olan 131 metrelik cam tünelden geçirerek, köpekbalıkları, vatozlar ve tropikal balıkların tepede yüzdüğü, uçak ve denizaltı enkazlarının etrafından dolaşarak yaşayabilirsiniz. Akvaryumdaki WildPark, zehirli yılanları, bukalemunları, kurbağaları ve timsahları teraryumlarda tutan tropikal bir alandır ve sinema kısmında heyecan verici bir su altı gösterisini izleyebilirsiniz. Sürükleyici bir okyanus tüneli ve soğuk Kar Dünyası içeren 40 temalı akvaryumda deniz yaşamına hayran kalmanız muhtemeldir.

16 Antalya Gezilecek Yerler Listesi

Antalya, her türden gezgin için inanılmaz derecede yapacak çok şey sunan bir şehirdir. Türkiye’de turizm varlığını 1980’lerde erken benimseyen kentlerden biri ve milyonlarca insanın yaşadığı Akdeniz kıyısında yer alan geniş yüz ölçümüne sahip bir şehridir. Şehir her yanı özgün yapısıyla farklı bir deneyim sunar ve kıyı kayalıklarındaki konumu nedeniyle yer şekilleri bakımından sık geçişkenlik gösterir. Ayrıca doğanın güzelliğini gerçekten görebileceğiniz ve hissedebileceğiniz dağlarla çevrilidir.

Click to rate this post!
Rating: 5 · (1)

1 visit(s) today

4 Yorum

  1. Antalya’nın tarihi merkezi olan Kaleiçi, dar sokakları, tarihi evleri, restoranları ve hediyelik eşya dükkanlarıyla ünlüdür. Yürüyüş yapabilir, tarihi atmosferi yaşayabilirsiniz.

  2. Antalya, tarihinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ünlüdür. Şehir muhteşem dağlarla çevrilidir ve ziyaretçiler nefes kesen manzaralar üzerinde yürüyüş yapabilir, dağ bisikletine binebilir ve hatta yamaç paraşütü yapabilirler.

  3. Antik kentleri, muhteşem plajları, tarihi kalıntıları ve doğal parklarıyla Antalya’da gezilecek birçok yer bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu